Najlepsze walki bokserskie października 2023 roku według Jevgenijsa Aleksejevsa

Jakub Wasko

Jakub Wasko

Wrzesień nie był łaskawy dla fanów boksu zawodowego. Zaoferował kilka potencjalnie atrakcyjnych starć, z jednostronnymi pojedynkami oraz kilkoma niespodziankami.

Pierwszym interesującym starciem była walka Joy Joyce kontra Zhilei Zhang. Pojedynek zakończył się spektakularnym zwycięstwem Zhanga, po którym Brytyjczyk będzie musiał wycofać się na dalszy plan. Z kolei chińczyk może liczyć na jeszcze ważniejsze starcia o znacznie większe pieniądze. Krążą plotki o potencjalnej walce z Tysonem Furym, jednak ten scenariusz jest mało prawdopodobny, zważając na to, iż Brytyjczyk dogadał się z Oleksandrem Usykiem. Dlatego aktualnym celem Zhanga może być Dubois, który w sierpniu przegrał z Usykiem w kontrowersyjnych okolicznościach, więc to starcie miałoby sens dla obydwu wojowników.

Jeżeli chodzi o Canelo Alvareza, to wszystko potoczyło się tak, jak przypuszczano. Meksykanin z łatwością pokonał Jermella Charlo. Z nokdaunem w siódmej rundzie regularnie obijał swojego oponenta, wygrywając jednogłośną decyzją sędziów. Tuż po walce tryumfalnie wygłosił: „Jestem najlepszy. Jest ktoś lepszy? Nikt nie pokona Canelo”. Trudno nie zgodzić się z jego słowami. Czy meksykanin w końcu ulegnie wyzwaniom Terence’a Crawforda? A może, jak wskazują eksperci, następnym przeciwnikiem mistrza będzie David Benavidez? Ktokolwiek skrzyżuje rękawice z będącym w wyśmienitej formie Canelo, będzie musiał dać z siebie wszystko, żeby pokonać tę 33-letnią maszynę!

Jak zatem prezentują się trzy najbardziej interesujące walki października? Skontaktowaliśmy się z naszym ambasadorem i europejski bokser Jevenijs Aleksejevs wyraził swoją opinię o najciekawszym starcu tego roku. Ponadto przedstawiamy analizę dwóch kolejnych walk, na które warto zwrócić uwagę w październiku.

28 października 2023: Tyson Fury – Francis Ngannou

28 października 2023: Tyson Fury – Francis Ngannou

Miejsce walki: Riyadh, Arabia Saudyjska

Rekord Fury’ego: 33-0-1 (24 nokauty)

Rekord Ngannou (UFC): 17-3-0 (12 nokautów)

Kursy: Fury: 1,14 (faworyt), Ngannou 8,50

Ta walka budzi spore kontrowersje w ogóle ze względu na to, że się odbędzie. Wielu zagorzałych fanów i ekspertów boksu, w tym byli mistrzowie jak Carl Froch i Deontay Wilder grzmią, że takie pojedynki są całkowicie niepotrzebne. Mówi się, że ludzie woleliby oglądać prawdziwe pojedynki wagi ciężkiej z takimi nazwiskami jak Oleksander Usyk i Anthony Joshua.

Mimo wszystko Fury ma sporo racji, że w tej walce stawia na szali wszystko. Mimo że nie może stracić mistrzostwa, to jeżeli Ngannou uda się wygrać, jego reputacja legnie w gruzach.

Mistrz w wywiadzie z Rio Ferdinandem dla TNT Sports powiedział: „On [Ngannou] ma dynamit w obu rękach. Został zapisany w Księdze Rekordów Guinnessa jako pięściarz z najsilniejszym uderzeniem, więc jest pewne ryzyko. Poza tym największym ryzykiem jest sama walka z przedstawicielem MMA. Jestem mistrzem świata wagi ciężkiej. Co, jeśli mnie pokona?”

Pomimo tych wszystkich deklaracji i wyraźnie budowanego napięcia przed walką, mało prawdopodobne jest, aby Fury przegrał ten pojedynek. Znajduje się na szczycie wagi ciężkiej już niemal dekadę, więc powinien bez problemu zdeklasować Ngannou. Nie ma co liczyć na dobry wynik przy obstawieniu jego zwycięstwa. Nawet najlepsze zakłady bukmacherskie MMA na MightyTips nie dają lepszych kursów niż 1,14.

Opinia The Hurricane’a:

Moja prognoza tej walki jest jednoznaczna – Tyson Fury wygra przez nokaut. On, mówiąc metaforycznie, dosłownie zje Francisa Ngannou żywcem. Francis Ngannou bez wątpienia jest silnym wojownikiem, ale jego doświadczenie przy długich walkach na zasadach boksu zawodowego jest niewielkie. Tyson Fury jest z kolei bardzo nietypowym i nieprzewidywalnym bokserem, nawet dla najwybitniejszych przeciwników. Finalnym – trzecim powodem, dla którego uważam, że Fury wygra, jest to, że nie przyjąłby tego wyzwania, gdyby nie był pewien swojego zwycięstwa.

Prognoza: Tyson Fury wygrywa przez nokaut.

21 października 2023: Jack Catterall – Jorge Linares

21 października 2023: Jack Catterall – Jorge Linares

Miejsce walki: M&S Bank Arena w Liverpoolu

Rekord Catteralla: 27-1 (13 nokautów)

Rekord Linaresa: 47-8 (29 nokautów)

Kursy: Catterall: 1,10 (faworyt), Linares 7,00

Catterallowi można wybaczyć, że jest w pewnym sensie rozgoryczony boksem. Zawodnik z Lancaster przegrał ze szkotem Joshem Taylorem w kontrowersyjnych okolicznościach. Jego walka w lutym zakończyła się niejednoznaczną decyzją i była powszechnie krytykowana przez ekspertów boksu. W trakcie pojedynku udało mu się powalić przeciwnika na deski i zdominować go w walce.

Kiedy w maju powrócił na ring, z łatwością zdominował amerykańskiego boksera Darragha Foleya, dwukrotnie posyłając go na deski w nierównej walce. Świat boksu domaga się rewanżu z Taylorem, ale na to przyjdzie jeszcze poczekać. Najpierw Catterall musi stoczyć pojedynek ze znacznie starszą legendą boksu – Jorge Linaresem.

Mimo że Linares ma na swoim koncie trzy porażki z rzędu, to ta stara wyga nadal potrafi dobrze boksować i nie należy go lekceważyć. To ryzykowne starcie dla Catteralla. Jeśli jednak uda mu się wygrać, może udać mu się otworzyć drogę do rewanżu z Taylorem.

Catterall powinien wypełnić swoje zadanie.

Prognoza: Catterall wygra decyzją sędziów.

15 października 2023: Tim Tszyu – Brian Mendoza (walka pas WBO kategorii Superpółśredniej)

15 października 2023: Tim Tszyu – Brian Mendoza (walka pas WBO kategorii Superpółśredniej)

Miejsce walki: Gold Coast Convention and Exhibition Centre

Rekord Tszyu: 23-0 (17 nokautów)

Rekord Mendozy: 22-2 (15 nokautów)

Kursy: Tszyu: 1,25 (faworyt), Mendoza 5,50

To interesujące zestawienie, ale wyraźna przewaga siły po stronie Tszyu może być nie do przejścia przez Amerykanina. Na szali leży pas kategorii superpółśredniej, czyniąc tę walkę najważniejszą w karierze młodszego Tszyu.

Chociaż bokser z Australii jest faworytem ekspertów, z pewnością nie zlekceważy Mendozy. Jego przeciwnik wygrał ostatnie trzy walki, w tym ostatni niespodziewany nokaut na Sebastianie Fundorze.

Jednak Tszyu walczył już z bardziej wymagającymi przeciwnikami, ma twardszą szczękę, a faworyzowanie przez popularne licencjonowane zakłady bukmacherskie działające w Polsce z pewnością jest uzasadnione.

Ta walka powinna pójść po myśli Tszyu.

Prognoza: Tszyu wygra przez nokaut.

Pamiętaj, że każdą z naszych prognoz możesz wykorzystać, obstawiając zakłady na polecanych aplikacjach bokserskich. Sprawdź portal MightyTips, żeby uzyskać więcej informacji o zakładach i przejrzeć najlepsze bonusy powitalne według graczy.

Śledź konto boksera @ealekseev na Instagramie i Youtube, żeby być na bieżąco z najnowszymi informacjami o jego karierze. Zapytania biznesowe można kierować do jego menadżera na adres: maria.gritsak@mightytips.com.