Co to Jest Handicap?

Adam Bloszko

Adam Bloszko

Pojęcie handicap można w pewnym sensie porównać do spalonego w piłce nożnej. Początkowo wszyscy o nim słyszą, ale nie każdy wie, jak działa. W przypadku zakładów sportowych początkujący typerzy omijają ten typ, ponieważ nie za bardzo rozumieją, o co w tym wszystkim chodzi. W rzeczywistości jednak nie ma się czego bać, to bardzo ciekawe założenie, które wywraca do góry nogami same zakłady sportowe, ale i widowisko, które się śledzi.

Najprościej rzecz ujmując – bez względu, czy to handicap europejski, czy azjatycki, to zawsze ma jeden cel:  zniwelować różnicę pomiędzy faworytem a underdogiem, poprzez dodanie mu już na starcie konkretnej liczby punktów. W ten sposób można postawić nawet na kogoś, kto jest skazany na porażkę i wygrać całkiem przyzwoite pieniądze.

Wśród doświadczonych typerów mówi się, że nie opłaca się stawiać zakładów o wartości około 1,1; ponieważ nie zapewniają one satysfakcjonującej wygranej, ale jeśli ktoś dowie się, handicap co to znaczy, to z pewnością chętnie będzie korzystał nawet z takich wydarzeń z lepszym kursem, ponieważ to w nich najczęściej występują najznamienitsi sportowcy i często aż żal tak po prostu je pominąć. Dlatego w niniejszym artykule dogłębnie przeanalizujemy, co to znaczy handicap, jak się go używa oraz podamy przykłady takich zakładów.

Handicap STS – przykład działania

Handicap STS

Najczęściej spotykanym handicapem podczas poruszania się po polskich stronach bukmacherskich będzie klasyczny handicap europejski. W tym przypadku będziemy posiłkować się jednym z wydarzeń opracowanych przez ulubionego polskiego bukmachera. Oczywiście nie należy zastanawiać się, co to jest handicap STS, czy u dowolnego innego operatora, bo w rzeczywistości zasady są takie same. Różnić mogą się jedynie wartości kursów, bo to ustala operator zakładów. Jednak handicap STS słynie z bardzo dobrych wartości, więc warto właśnie na nim zaprezentować przykład działania handicapu.

Za bardzo dobry przykład posłuży mecz hiszpańskiej La Liga z Robertem Lewandowskim w roli głównej. Mecz FC Barcelona – Elche ma tylko jednego faworyta, a biorąc pod uwagę dysproporcje, jakie w ostatniej dekadzie pojawiły się pomiędzy największymi piłkarskimi potęgami a tymi mniejszymi zespołami, naprawdę trudno uwierzyć, żeby Barcelona miała nie wygrać. Dlatego typując to spotkanie, warto zastosować handicap bukmacher.

Co to jest handicap – praktyczny przykład

Oto, co to jest handicap STS i jak wygląda klasyczny przypadek jego użycia. Warto tutaj zaznaczyć, że standardowy handicap europejski pozwala na wytypowanie zwycięstwa jednej, drugiej drużyny, bądź remisu:

Kursy podstawowe na spotkanie FC Barcelona – Elche prezentują się następująco:

 • wygrana gospodarza: 1,12;
 • remis: 9,25;
 • wygrana gości: 20,50.

Jak widać mecz, który z pewnością będzie elektryzował większość fanów piłki nożnej, raczej nie ma niczego interesującego do zapewnienia w przypadku standardowych typów, bo zwycięstwo faworyta da niewielką wygraną, a szansa na niespodziankę jest tak niska, że nie opłaca się jej typować. Dlatego właśnie warto tutaj zastosować handicap piłka nożna.

Im więcej punktów odejmie się gospodarzom na starcie, tym kurs na zwycięstwo Barcelony będzie wyższy. Oto jak prezentują się kursy na Barcelonę, remis oraz na Elche (handicap 1X2) z zastosowaniem konkretnego handicapu:

 • Handicap 0:1 – kurs (1) 1,35; kurs (X) 5,10; kurs (2) 5,50;
 • Handicap 0:2 – kurs (1) 1,85; kurs (X) 4,20; kurs (2) 3,10;
 • Handicap 0:5 – kurs (1) 9,70; kurs (X) 8,50; kurs (2) 1,14.

Jak widać, zastosowanie tego rodzaju zakładu może mieć bardzo duże znaczenie i wykorzystanie go w każdym spotkaniu, może nadać mu dodatkowej pikanterii. W ten sposób można postawić nawet na zwycięstwo skazanego na porażkę (handicap dla słabszego), co wyraźnie wskazuje handicap 5, który całkowicie przenosi szale zwycięstwa na korzyść Elche.

Pozostaje jeszcze kwestia handicap co to znaczy i jak się go rozlicza w praktyce. Dla przedstawienia przykładu posłużymy się powyższym przykładem. Typujący wybiera handicap w grze o wartości 0:2 na Barcelonę. W takim wypadku spotkanie rozpoczyna się z „z niewidocznym wynikiem 0:2, a każde trafienie jest odpowiednio dopisywane do tego wyniku. Jeżeli Barcelona zdoła nadrobić te dwie bramki i wyjść na prowadzenie, to zakład zostaje uznany za wygrany.

Oto kilka przykładów wyników i rezultat w przypadku wyżej wymienionego handicap piłka nożna 0:2:

 • Barcelona 3 – Elche 0 – rezultat u bukmachera 3:2 – wygrana typującego;
 • Barcelona 4 – Elche 2 – rezultat u bukmachera 4:4 – przegrana typującego;
 • Barcelona 3 – Elche 1 – rezultat u bukmachera 3:3 – przegrana typującego.

W niniejszym przypadku wykorzystano handicap STS, ale bez względu na operatora zawsze rozpatruje się to w ten sam sposób.

6 Znalezione bonusy

Ostatnia aktualizacja:

Bukmacher

Bonus STS

Promocja Powitalna to nawet 660zł bonusu!

18+ Zgodność z Regulaminem, BeGambleAware.org

Odbierz bonus Wizyta STS

Bonus LVBET

Pakiet powitalny do 3,333 PLN

18+ Zgodność z Regulaminem, BeGambleAware.org

Odbierz bonus Wizyta LVBET

Bonus Superbet

Bonus powitalny 3754 zł

18+ Zgodność z Regulaminem, BeGambleAware.org

Odbierz bonus Wizyta Superbet

Bonus Betclic

50 zł cashback

18+ Zgodność z Regulaminem, BeGambleAware.org

Odbierz bonus Wizyta Betclic

Bonus Betcris

Cashback 500 zł + 50 zł Freebet

18+ Zgodność z Regulaminem, BeGambleAware.org

Odbierz bonus Wizyta Betcris

Bonus PZbuk

Freebet 250 PLN

18+ Zgodność z Regulaminem, BeGambleAware.org

Odbierz bonus Wizyta PZbuk

Handicap azjatycki co to jest?

Handicap azjatycki

Coraz popularniejszy w ostatnim czasie staje się handicap azjatycki. W dużym uproszczeniu można by go opisać jako klasyczny handicap bukmacher, ale bez możliwości trafienia remisu. Dzieje się tak ze względu na wykorzystanie dodawania i odejmowania punktów połówkowych, a nawet ćwiartkowych. Można się także spotkać z nazwą handicap 2 drożny Betclic, czy dowolnego innego operatora.

Jak sama nazwa wskazuje ten typ kursu wywodzi się w z rynków azjatyckich, ale okazał się na tyle przystępny, że z powodzeniem trafił do Europy. Dlatego obecnie handicap azjatycki ma tyle samo wspólnego ze wschodem, co z zachodem. Popularność zyskał przede wszystkim ze względu na brak remisów, których typujący po prostu nie lubią. W tym przypadku zawsze się obstawia zwycięstwo konkretnej drużyny i nawet jeśli w rzeczywistości wynik skłania do remisu, to połówka (lub ćwiartka) będzie przesuwała tę szalę na jedną ze stron. To spore ułatwienie, dlatego typujący bardzo często wybierają właśnie ten handicap bukmacher.

Ze względu na specyfikę działania, ten rodzaj zakładu wykorzystuje się najczęściej w tych dyscyplinach, w których może wystąpić remis. Dlatego raczej nie występuje/nie opłaca się go wykorzystywać w formie handicap w siatkówce, koszykówce, czy tenisie. Kolejną istotną kwestią, jaką należy poruszyć, jest to, że handicap azjatycki ze względu na to, iż jest łatwiejszy, to zapewnia nieco niższe kursy w stosunku do standardowego.

Handicap azjatycki przykład

Pomimo tego, że to bardzo przystępny rodzaj zakładu, który często proponuje naprawdę dobre warunki pod względem możliwości wygranych, typujący relatywnie rzadko sięgają po ten handicap bukmacher. Najczęściej dzieje się tak dlatego, że większość z nich zastanawia się, co to jest handicap azjatycki, ale nie wiedzą, jak uzyskać odpowiednie informacje na jego temat. Najlepszym sposobem na wyjaśnienie tej kwestii jest przedstawienie przykładu. Tym razem posłużymy się ofertą na handicap Fortuna.

Handicap azjatycki przykład

Za przykład przedstawienia co to jest handicap azjatycki, ponownie posłuży piłka nożna. Tym razem będzie to kolejny gigant – Manchester City, który mierzy się z Wolverhampton.

Kursy podstawowe na spotkanie Wolverhampton – Manchester City prezentują się następująco:

 • wygrana gospodarza: 8,60;
 • remis: 5,40;
 • wygrana gości: 1,34.

Handicap Fortuna zakłada odejmowanie lub dodawanie punktów konkretnej drużynie. Zasada działania najczęściej jest taka, że faworytowi się odejmuje, a underdogowi dodaje. Oto kilka przykładów oraz kursy na takie zdarzenie:

 • Wolverhampton handicap 1,5 ****– kurs 1,85;
 • Man. City handicap -1.5 – kurs 1,87;
 • Man. City handicap -2,5 – kurs 3,20.

Jak widać, kursy stały się sensowniejsze, dlatego przyjrzymy się sytuacji, w której typuje się na Manchester City handicap - 1 5. Oznacza to, że od liczby zdobytych goli strzelonych przez The Citizens odejmuje się 1,5 bramki. Początkowo może się to wydawać nieco dziwne, ale wkrótce wszystko się wyklaruje.

Oto kilka przykładów wyników i rezultat u bukmachera w przypadku wyżej wymienionego handicap fortuna na zwycięstwo Man. City:

 • Wolverhampton 1 – Manchester City 3 – rezultat u bukmachera 1:1,5 – wygrana typującego;
 • Wolverhampton 1 – Manchester City 1 – rezultat u bukmachera 1:-0,5 – przegrana typującego;
 • Wolverhampton 2 – Manchester City 3 – rezultat u bukmachera 2:1,5 – przegrana typującego.

Jak widać nie może się zdarzyć taki wynik, żeby był remis, co z pewnością zainteresuje każdego – nawet tego, który chwilę temu zastanawiał się co to handicap azjatycki.

Handicap azjatycki ćwiartkowy

To zdecydowanie typ dla doświadczonych, więc jeżeli ktoś zastanawia się jeszcze, handicap co to jest, to ten rodzaj zakładów może sobie jeszcze na chwilę odpuścić. W typ przypadku stosuje się odejmowanie i dodawanie punktów w ćwiartkach tj. (0,25, 0,75). To połączenie klasycznego handicapu z azjatyckim połówkowym. Dlatego mogą być trzy wyniki:

 • Bezwzględna wygrana całościowa, kiedy wynik potoczy się dokładnie tak, jak przewidziano.
 • Zwrot połowy stawki w przypadku wyniku remisowego.
 • Przegrana, kiedy wynik nie będzie taki, jak się wytypowało.

Jeżeli ktoś nauczy się, jak wygląda klasyczny handicap bukmacher oraz azjatycki, to z pewnością szybko załapie system ćwiartkowy.

Handicap azjatycki Draw No Bet

Zwany także zerowym. To również bardzo przystępny typującym zakład, który zapewnia zwrot stawki w przypadku wystąpienia remisu. Wygrana oraz przegrana są rozliczane na standardowych zasadach.

Handicap standardowy, czy azjatycki handicap – porównanie

Handicap standardowy, czy azjatycki handicap – porównanie

W tym porównaniu najistotniejsze znaczenie będą miały dwie kwestie. Szansa na wygraną (na korzyść handicap azjatycki) oraz wysokość kursów (handicap bukmacher standardowy. Otóż stawiając w sposób klasyczny, zawsze podejmuje się większe ryzyko, ponieważ są aż trzy drogi wyniku (w przypadku dyscyplin z remisem). Jednak ten rodzaj handicap Fortuna pasuje dla większości dostępnych dyscyplin. Ze względu na swoją charakterystykę azjatycki handicap w tenisie, czy handicap CS GO jest pozbawiony sensu.

Dlatego najpierw wybór zależy przede wszystkim od dostępności oraz ryzyka, jakie można podjąć. Klasyczny handicap jest bardziej dostępny i przystępniejszy pod względem zrozumienia, więc nie powinno nikogo dziwić, że typerzy częściej wybierają właśnie handicap Betclic w tej wersji.

Podsumowanie – handicap jako uatrakcyjnienie zakładów sportowych

Handicap to bardzo ciekawe rozwiązanie, które zyskuje szacunek głównie u bardziej doświadczonych typerów. Występować może w różnych formach i dyscyplinach. Dlatego handicap w tenisie, handicap CS GO czy nawet handicap szachy, nie powinien nikogo dziwić. Jeśli gdzieś tylko da się go zastosować, to bukmacher chętnie to zrobi, bo to po prostu zwiększa atrakcyjność danego wydarzenia. Doskonałym przykładem jest powyższy mecz Barcelony, który dla doświadczonego typera nie przedstawia żadnej wartości, bo ma za niski albo za wysoki kurs. Jeśli jednak zastosuje handicap, to wszystko się zmienia i może z powodzeniem postawić na potencjalnie atrakcyjne spotkanie.

Dlatego warto rozważyć tę opcję zakładów, bo dzięki temu zwiększa się jedynie przyjemność z typowania zakładów sportowych.